Światy wirtualne w filmie (dokumentalnym)

Ponieważ zainteresowanie trójwymiarowymi światami wirtualnymi w latach 2006-2008 było ogromne a doniesienia medialne nie wychodziły poza łatwą sensację (sex, pieniądze, przestępstwa), powstała potrzeba spokojniejszego filmowego przyjrzenia się temu nowemu dla ludzkości obszarowi granicznemu. Czemu ‘filmowego’? No cóż… literatura naukowa nie oddaje ludzkich emocji w świecie wirtualnym (bo nie takie jest jej zadanie), zaś krótkie klipy video je trywializują. Powstało więc w ciągu kilku lat parę filmów dokumentalnych o VWs i MMORPGs z pewnymi ambicjami. Poniżej wybrane cztery, z linkami do zwiastunów na YouTube.

Life 2.0https://www.youtube.com/watch?v=2TY-O5Dc8oA
Login 2 lifehttps://www.youtube.com/watch?v=BFalissUWGE
My avatar and mehttps://www.youtube.com/watch?v=pFI8VUC8OVM
Second Skinhttps://www.youtube.com/watch?v=RPOxuOCGi9I

Bardzo zachęcam do obejrzenia ich wszystkich, rzecz jasna, a jak nie, to chociaż tych czterech zwiastunów. Każdy jest inny i trudno byłoby mi wybrać ‘najlepszy’. Login 2 life, którego wspomniałem wczoraj, koncentruje się na tym jak Second Life wspomaga ludzi niepełnosprawnych ruchowo ułatwiając im nawiązywanie kontaktów, zakochiwanie się i uprawianie seksu. Life 2.0 oraz My avatar and me dotyczą trudnych relacji uczuciowych na styku świata ‘realnego’ i wirtualnego: kwestie miłosne i małżeńskie (np. czy można zdradzać ‘realnego’ partnera wirtualnie?) potraktowane są tu spokojnie, z ciepłym zrozumieniem i życiową mądrością. Second Skin traktuje głównie o graczach MMORPG i o uzależnieniu od gry.

We wszystkich czterech filmach znajdą Państwo odniesienia do Drugiego Życia, takie jak, przykładowo: centralna rola awatara jako persony, wszechobecność silnych realnych emocji w świecie wirtualnym, kontrowersja gra versus nie-gra, niezwykłe afordancje światów wirtualnych, istniejące ryzyka: uzależnienie, eskapizm, problemy psychiczne. Te filmy projektują bardzo wyważony obraz ludzi w świecie wirtualnym: Drugie Życie nie jest ani lepsze ani gorsze od pierwszego; jest inne. Jest fascynujące.

 

No comments yet.

Leave a Reply