Drugi Kraków…

Jednym z magnesów przyciągających do Drugiego Życia zaintrygowanych nowicjuszy i doświadczonych nauczycieli (języka) są georealistyczne repliki miejsc, które istnieją (bądź istniały) w tzw. ‘realu’: miast, budynków, konstrukcji. Choć Drugie Życie jako takie nie jest repliką pierwszego, można tam jednak znaleźć wiele takich symulacji. Z punktu widzenia dydaktyki języka obcego są one warte uwagi, ponieważ:

  • zawierają zwykle wiele materiału językowo-kulturowego do natychmiastowego wykorzystania: napisy, reklamy, drogowskazy, etc.
  • zazwyczaj skupiają rodzimych użytkowników danego języka, z którymi można porozmawiać w naturalistycznym (choć symulowanym) otoczeniu, w pełnej imersji
  • niektóre takie miejsca, na przykład Paris 1900, są fotorealitycznymi replikami rzeczywistości już nie istniejącej, a wartej eksploracji historycznej, kulturowej, językowej, itd.

 

Poniżej zdjęcie Wlodka Barbosy na tle Drugiego Krakowa, który powstał w lipcu 2007 na wysokiej fali entuzjazmu związanego z Drugim Życiem. Wkrótce potem zaistniały też Second PoznanSecond Wroclaw. Niestety, po kilkunastu miesiącach projekt stworzenia Drugiej Polski upadł (z braku funduszy). Obecnie nie ma w SL żadnego polskiego miasta :-(

Barbosa_045

No comments yet.

Leave a Reply