Corocznie odbywa się całe mnóstwo naukowych konferencji poświęconych edukacji i dydaktyce w światach wirtualnych, w tym w Drugim Życiu. Niektóre z nich dzieją się całkowicie on-line (albo w danym świecie, albo za pomocą dwuwymiarowego oprogramowania do konferencji wirtualnych, albo w trybie mieszanym), inne w ‘realu’. Przyjrzyjmy się programowi jednej takiej konferencji, żeby zobaczyć o czym właściwie dyskutuje się naukowo w odniesieniu do Światów Wirtualnych AD 2014.
Miejsce: Wiedeń. Czas: 24-26 listopad 2014. Dedlajn na złożenie referatów: 30 czerwiec 2014. URL konferencji: http://sansch.wordpress.com/2014/04/16/cfp-immersive-virtual-learning-environments-and-advanced-mobile-technologies-in-education-k-12/. URL programu: http://dl.dropboxusercontent.com/u/376032/iEDViennaK_12workshop_final.pdf. A oto wybór tematów zaproponowanych do dyskusji przez organizatorów (Fachhochschule des bfi Wien):
- Symulacje świata realnego w środowisku wirtualnym
- Czy budowanie i programowanie w środowisku wirtualnym ma wartość dydaktyczną w realnej klasie?
- Współpraca studencka ‘po szkole’ w środowisku wirtualnym
- Kwestie społecznościowe związane z użyciem awatara przez studenta w środowisku wirtualnym
- Nauka języka obcego w środowisku wirtualnym
- Środowisko wirtualne a: MOOC, zdalne nauczanie, gry, gamifikacja
Wybrałem tylko tematy związane ściśle ze światami wirtualnymi. Jak widać z programu, zakres tematyczny konferencji wiedeńskiej jest o wiele szerszy. Generalnie, gdyby ktoś miał ochotę, pieniądze i siły, mógłby właściwie na okrągło jeździć po świecie biorąc udział w konferencjach poświęconych w całości albo części światom/środowiskom wirtualnym, dydaktyce w 3d, a w szczególności nauce języków obcych tamże. Co z tego wynika? Ano… pewnie to, między innymi, że ta tematyka nie jest (już) niszowa, tylko przeszła do tzw. mejnstrimu :-). Życzę wszystkim Państwu wiele ochoty, pieniędzy i sił!
No comments yet.