IPA w SL

Jeszcze o afordancjach, reifikacji, virtualności rozszerzonej i wartości dodanej w Drugim Życiu… Na zdjęciu, które zrobiłem w SL dokładnie 5 lat temu, Wlodek Barbosa stoi na … Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym (IPA po angielsku). Alfabet został zrezowany, czyli zbudowany, w formie kamieni rozłożonych przestrzennie zgodnie z długa tradycją przedstawiania IPA: osobno spółgłoski i samogłoski, na początku głoski zwarte, i tak dalej. Jak widać na zdjęciu, cały panel można ustawić pionowo, albo poziomo. Gdy IPA jest w pionie, można dotykać poszczególne kamienie; gdy jest w poziomie, można dodatkowo na nich stawać. W obu wypadkach dany kamień wyda z siebie odpowiedni dźwięk (fonem), który w IPA ma odnośny symbol.

Tak więc:

  • takie ustawienie i działanie IPA jest możliwe dzięki określonym afordancjom Drugiego Życia jako trójwymiarowego świata wirtualnego
  • pewna abstrakcja, jaką jest system IPA, została tutaj zreifikowana (urzeczowiona) jako (quasi)fizyczny panel zawierający mówiące kamienie
  • ten panel został dodatkowo rozszerzony (augmented) przez wbudowanie weń nagrań poszczególnych fonemów języka angielskiego; mamy więc tu przykład Wirtualności Fonetycznie Rozszerzonej (Phonetically Augmented Virtuality = PAV)
  • wszystko to stanowi przykład specyficznej dla Drugiego Życia dydaktycznej wartości dodanej, a więc swego rodzaju bonusu, którego nauczając w Pierwszym Życiu nie dostaniemy…

SLIPA_2

 

 

No comments yet.

Leave a Reply